banana bread

Gustare sănătoasă – Banana bread

Îmi place, de obicei, ca la gustare să avem fructe.

Totuși, pentru că avem concurență puternică în jur – grădinița, after, prieteni când nu e carantină și de la bunici, mereu 🙂 – nu pot să țin ștacheta atât de sus pe cât mi-aș dori :). Așa că, de câteva ori pe săptămână, de obicei în week-end, le ofer un desert – făcut de mine sau ales cu grijă de la magazin. Dacă te întrebi ce înseamnă “ales cu grijă”, în principiu înseamnă că citesc ingredientele și nu mă mulțumesc că îl iau de la raionul de bio sau că scrie “extra fibră” sau “fără zahăr” mare pe “fața” principală.

Cum aleg ce gustare sănătoasă pregătesc:

Mă uit ce am prin dulapuri pentru a vedea ce avem disponibil acolo și dacă avem fructe care trebuie rapid mâncate. De asemenea, stabilesc cam cât timp sunt dispusă să aloc. De obicei nu sunt prea generoasă, mă învârt în jur de 20-30 de minute, cu tot cu strâns :). De asemenea, ca pas prealabil, atunci când văd o rețetă faină, îmi salvez link-ul sau îmi rămâne în minte – cel puțin denumirea :). Punând aceste “ingrediente” împreună, rezultă rețeta câștigătoare.

De această dată a fost banana bread (rețeta am văzut-o inițial la Izabela Pănescu și am adaptat-o cu ce am avut în casă).

banana bread

Iată care sunt ingredientele:

  • 4 banane blenduite (cu cât sunt mai coapte, cu atât scade numărul de curmale pe care ar trebui să le adaugi)
  • 200 gr făină de mei/cocos/orez (sau un mix dintre ele)
  • 2 lingurițe praf de copt
  • 4-5 curmale lăsate la înmuiat 1-2 ore înainte
  • 2 linguri ulei de cocos
  • 1 mână de nuci/migdale
  • 2 ouă sau 2 lg de chia + 8 de apă (sau 2 ouă) – lăsate la înmuiat 3-4 ore înainte
  • Un praf de sare
  • Scorțișoară, vanilie, nucșoară – după gust

Amesteci toate ingredientele și apoi le pui într-o tavă de pandișpan sau de cozonac. Poți pune deasupra bucăți de banană sau nuci, pentru aspect. Eu am ales să pun banana la interior, de această dată.

Cuptorul îl încălzești în prealabil la 180 grade. Va fi gata în aprox 25-30 de minute.

Nu iese pufoasă, ca un pandișpan veritabil, dar e foarte gustoasă. Cel puțin copiilor mei le-a plăcut tare, după cum se vede!

copiii mananca banana bread